New York Moda Haftası 2013/14 Sonbahar/Kış Modası |Oscar De La Renta | Jenny Packham | Rodarte | Vera Wang | Victoria Beckham

17:50

     Bugün blogumun 1.ayı:) Yazmaya ilk başladığım zaman, birçok soru işareti vardı kafamda. Becerebilir miyim? Kayda değer bir şey ortaya çıkar mı? gibi bir çok soru. Bu sorulara elbette ki bu kısa zamanda yanıt bulamadım. Ancak henüz çok yeni olmasına rağmen iyi ki bu blogu açmışım diyorum. En azından insanın söyleyecek sözünün ve bunları aktaracak bir mecrasının olması çok güzelmiş. Yazarken gördüm ki, bu blog aynı zamanda benim terapim olmuş. Bu satırları okuyup blog açmayı düşünen ve tereddüt eden birileri varsa, hiç durmasın yapsın diye yazıyorum. Umarım ben de blogumun nice yıllarını da görürüm:) Bu arada bu işin içinde henüz çok yeni olduğum için tüm öneri ve eleştirilere açığım. Düşüncelerinizi rahatlıkla paylaşabilirsiniz:) Çok da mutlu olurum:)  
    Şimdi bu giriş yazısından sonra asıl konumuza gelelim:) Biliyorsunuz biz daha 2013 kışını bitirmedik ancak moda dünyası bir sonraki yılın Sonbahar/Kış sezonlarını hazırladılar bile. Ben de New York moda haftasında merak edilen defilelerden bazılarının koleksiyonlarını inceledim. Haydi bakalım 2013/2014 Sonbahar/Kış modasında neler varmış. 


     Moda dünyasında en çok beklenen defilelerden birisiydi Oscar De La Renta. Defile elbise şeklinde, kemerli paltolarla başladı. Modellerin başında saksıya benzeyen çok sevimli şapkalar vardı. Üstü dar altı geniş elbiselerde de muhteşem mücevher tonları ve goblen dokular mevcuttu. Uzun elbiselerde çan şeklinde etekler, ışıltılı işlemeler göze çarpıyordu.


    Jenny Packham podyumda günlük kıyafetlere yer vermeyen bir tasarımcı. Bu koleksiyonunda da birbirinden gösterişli kıyafetler hazırlamış Koleksiyonun genel olarak çerçevesi genişti, pastel renkler, kırmızılar, siyah ve sessiz mücevher tonları hakimdi. Tasarımcı koleksiyonu yaratırken 17. yüzyıl Paris salon kadınlarından esinlendiğini belirtti. Koleksiyona genel anlamda floral işlemeler, ışıltılar, tüller, saten ve organze kumaşlar hakimdi. 

    Rodarte' nin tasarımcıları koleksiyonlarını oluştururken kendi gençlik yıllarından esinlendiklerini belirtiyorlar. Bu nostaljik hava genel olarak koleksiyona yansıyor. Özellikle 90'lar ve 80'lerde hepimizin en önemli DİY projesi olan batiklerin koleksiyonda hatırı sayılır bir ağırlığı var. Benim de kıyafetlere ilk dokunuşum batikler sayesinde olmuştu. 90'ları seviyoruz:) Defilede genel olarak, ağı düşük pantolonlar, fırfırlar, tüller, baskılar ve desenler mevcuttu.
    Vera Wang 2013/2014 Sonbahar/Kış koleksiyonunda genel olarak heykesi silüetler oluşturdu. Defile ilk olarak ipek kozasını anımsatan taş grisi ve siyah renkte uzun kollu tasarımlarla başladı.Kürk detaylı gece kıyafetleriyl devam etti.  Ardından mor ve pembe ışıltılı kokteyl elbiseleri ve oranjla mor brokar kumaşlar göze çarptı. Genel olarak uzak doğu etkisi, ışıltılar, kürkler, peplum, uzun eldivenler ve çiçek desenleri göze çarptı.

    Bu bölümde son olarak ele aldığım isim Victoria Beckham. Victoria' nın tarzını genel olarak seviyorum. Kadın silüetini ortaya çıkaran elegan tasarımlar yaratıyor. Bu koleksiyonunda da, kalem etekler, kemerli üstler, kobalt ve sarı, colorblock, İngiliz etkisi kumaşlar ve oversize üstler kendini gösterdi. Victoria, tote çantaları clutch gibi tutma modasında ısrarcı görünüyor.     Kaynak: style.com, vogue.uk

    New York' da defileler bitmez elbette, ben aralarından bazılarını seçtim ve genel olarak seneye kış modasında neler varmış görelim istedim. New York moda haftası Sonbahar/Kış yazılarım farklı defilelerle devam edecek. Peki siz en çok hangi koleksiyonu beğendiniz?You Might Also Like

0 yorum

2015

2015

Instagram